سبد خرید0
ردیفکالاتعدادمبلغ کل
|

تمام کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

اخبار
آشنایی با بهترین کمانهای شکاری

آشنایی با بهترین کمانهای شکاری

بهترین کمانهای کامپوند شکاری را بهتر بشناسید

نویسنده محسن بوهانتر از انجمن رایفلز :

در این مطلب نه فقط به معرفی و تحلیل 10 برند برتر سازنده کمان شکاری, بلکه به نقد و بررسی و تحلیل دیگر شرکت های سازنده نیز می پردازیم.
در این مقایسه و رتبه بندی تمامی موارد فنی و تجربی در خصوص محصولات تولیدی شرکت های ذیل مد نظر است.


1. کمانهای متیوس ... Mathews (The Largest Bow Manufacturer In The World)
رتبه اول بهترین شرکت سازنده کمانهای شکاری با اختلاف چشم گیر Mathews می باشد. این شرکت معروف در شهر Sparta ایالت Wisconsin واقع است و سازنده همه نوع کمان کامپاند (تک کم و دابل کم) و شکاری و مسابقه ای ست.

 
کمانهای این شرکت به حداکثر کیفیت بازوها و قبضه و همچنین سخت کاری و دوام شهره هستند. سیستم جایگزین شده رولینگ گارد به جای کیبل اسلاید دوام کابل های ایم کمان ها را افزایش داده است. البته امروزه شرکت های زیادی از این سیستم استفاده می کنند ولی ابتکار اولین نوع این طرح با این شرکت می باشد.
مدلهای Z7 و Creed از بهترین مدلهای تک کم و MR5 و MR6 از بهترین های دابل کم این شرکت هستند. کمان معروف Genesis, پرکاربردترین کمان کامپاند آموزشی دنیا هم از تولیدات این شرکت است. مدل Monster Safari هم گرانترین کمان شکاری دنیا همینطور.

 
البته که تولیدات شرکت بیشتر متمرکز به مدلهای معروف تک کم هست ولی مدلهای دابل کم این شرکت هم از سریعترین کمان های ساخته شده تا بحال می باشد (مدل MR5 با سرعت 350 فوت در ثانیه)
این شرکت به علت گران بودن اکثر محصولات (به علت نامی و شناس بودن) خط تولیدی از کمان های خود با نام Mission با کیفیت خود متیوس و قیمت کمان های اقتصادی را راه اندازی کرده است که بهترین مدل آن Ballistic با سرعت 330 فوت در ثانیه و بسیار شکیل فقط 500 دلار می باشد. (اکثر کمانهای متیوس بین 800 تا 1000 دلار قیمت دارند)

 

2. پی اس ای ... (PSE (Precision Archery Equipment 
شرکت PSE ساخت کمان را ابتدا در 1971 از یک کارگاه کوچک در ایالت Illinois شروع به کار و سپس به Tucson در ایالت Arizona انتقال یافت.
این شرکت سازنده کمان های شکاری و مسابقه ای ریکرو و کامپاند و کراسبو و البته سازنده سریعترین و قویترین کمان شکاری حال حاضر است. مدل های معروف Omen Max و Evo Max شناخته شده به عنوان سریعترین کمانهای شکاری با 366 فوت در ثانیه هستند. اکثر تولیدات این شرکت معطوف به کمانهای دابل کم و قوی است ولی مدلهای معروف تک کم مثل Prophecy هم می سازد.
یکی از ابتکارات خوب شرکت (مشابه متیوس) جدا کردن خط اصلی تولیدات اقتصادی و ارزان با نام Main Line از تولیدات با کیفیت و گران قیمت Pro Line است تا ابتکار عمل در تنوع بازار را در دست داشته باشد. مزیت کمان های PSE به متیوس ارائه پکیج های لوازم کامل کمان شکاری با کمانها ست که دست خریداران از لحاظ اقتصادی را بسیار باز می کند.
البته که زیبایی یک چیز سلیقه ایست ولی به نظر سنجی های عامه کمان های این شرکت زیباترین کمان های شکاری هم هستند و شرکت هزینه زیادی را صرف طراحی و تولید قبضه های بسیار شکیل و با کیفیت می نماید.
...
...

3. بوتک ... (Bowtech (Refuse To Follow
آقای Josh Strasheim به همراه شریک خود در سال 1999 یک کمان کامپاند طراحی کردند و سه سال بعد در 2002 شرکت بوتک تاسیس شد. از سرعت پیشرفت و تکنولوژی این شرکت همین بس که آنها در سال 2004 سریعترین کمان تا آن زمان را معرفی کردند. این کمان با نام Bowtech Blackknight همان سال به ایران آمد و بنده تجربه تیراندازی با آن را دارم...
کمانهای بوتک هم از با کیفیت ترین, زیباترین و سریعترین کمان ها هستند. مدل معروف Assassin و ابر مدل های Invasion و Insanity هنوز در تکنولوژی بیناری کم و تنظیمات پیشرفته روی قرقره ها بی نظیر هستند.
از آنجایی که بوتک هم اکنون فقط کمان دابل کم و سریع تولید می کند یکی از برندهای زیر مجموعه این شرکت به نام Diamond کمان های تک کم شکاری می سازد که مدل Outlaw این برند با کیفیت ترین کمان پکیجی دنیا با توجه به قیمت در سال 2012 و 2013 بوده است.
...
...


4.بر آرچری ... Bear Archery
شرکت بر آرچری توسط آقای Fred Bear در سال 1985 تاسیس شد ولی تاریخچه جالب و با افتخار این شرکت مربوط به سالهای قبل از تاسیس این شرکت می شود... زمانی که آقای بر خود کمان های ریکرو شکاری دست ساز می ساخت و برای شکار به نقاط مختلف دنیا سفر می کرد والبته کتاب های زیادی هم توسط ایشان نوشته شده است. کمان های دست ساز آقای بر به قدری معروف بودند که همه آنها به موزه ای به نام خود بر انتقال یافتند. البته موزه در سال 2003 بسته شد.
تولیدات امروزی این شرکت تقریبا همانند PSE شامل کمانهای سریع و لوکس با کیفیت تا کمان های اقتصادی و پکیجی و البته هم دابل و تک کم می شود. از مدلهای معروف شرکت Method و Carnage است و البته کمان مدل Domain این شرکت (عشق بنده 53) بهترین کمان تک کم دنیاست.
...
...


5. (HCA (High Country Archery
شرکت (های کانتری) در واقع یک کارگاه کوچک تولیدکننده کمان شکاری ست و نام آن به علت محدود بودن تولید و تجاری نبودن برند زیاد شنیده نشده است در حالی که یکی از با کیفیت ترین و بهترین سازندگان کمان است. معروف ترین مدل آن X-Treme سرعتی حدود 330 فوت در ثانیه دارد.
یکی از تولیدات جالب این شرکت تیرهای Speed Pro Max است که سبک ترین و سریع ترین تیرهای دنیا هستند و به قدری سرعت آنها بالاست که سرعت همین مدل اکستریم را به 400 فوت در ثانیه می رساند.
البته استفاده از این نوع تیر دو مشکل دارد یکی اینکه به علت سبکی تیر کمان انگار خالی میزند و فشار زیادی به بازوها می آید و دم اینکه به علت سبکی زیاد باد به شدت روی دقت آن تاثیر منفی دارد.
...
...


6. هویت ... (Hoyt (Get Serious Get Hoyt
هویت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کمان در دنیاست و بیشتر شهرت خود را مدیون تجاری بودن برند و شعب متعدد کارخانه (4 تا در آمریکا و یکی در کانادا) است. در واقع هویت با صرف هزینه زیاد برای تبلیغات و فروش در نقاط مختلف دنیا شهرتی از کیفیت بر هم زده که در عالم واقع خیلی هم خالی از اغراق و خیال پردازی نیست. یکی از زیرمجموعه های سابق هویت با نام Reflex هم تا سال 2007 کمان تولید می کرد که مدل های Growler و Super Slam از جمله معروف های آنهاست.
هویت همچنین بهترین کمانهای ریکرو شکاری را تولید می کند. مدل Game masterII و Buffalo 
همچنین تکنولوژی کم و نیمه کم Cam and Half هم انحصارا متعلق به این شرکت می باشد. اکثر کمان های شکاری همویت کمان های سریعی نیستند ولی کیفیت بالای ساخت و دوام و کارایی بالایی در شرایط سخت و مدت زمان کار زیاد دارند. یکبار در شکار یک کمان هویت Powerhawk از دست من افتاد و همین طور روی سنگ ها می افتاد و می چرخید تا حدود 7-8 متر پایین تر از پای من سقوط کرده و متوقف شد. با کمال حیرت هیچ آسیب جز چند تا خط و خش روی بدنه نیوفتاد و سالم ماند 
...
...


7. New Breed Archery
شرکت نیو برید هم مشابه های کانتری تولیدات محدود ولی کیفیت بسیار بالایی دارد.
معروف ترین مدل آن Genetix با سرعت 337 فوت در ثانیه است.
تولیدات این شرکت به قدری با تکنولوژی است که کمتر شرکتی از روش ساخت بازوها و قبضه آن اطلاع دارد و البته ورود با دوربین به کارگاه اش هم ممنوعه 
...
...

 

8. دارتون Darton دارتون هم شرکتی است که همه نوع محصول از ارزان تا گران و لوکس و از کمان تا کراسبو تولید می کند ولی همیشه کمان هایی با قیمت مناسب به نسبت کیفیت عرضه کرده.. در عین حال از سال 2008 تا حال هر سال یکی از مدل های دارتون از 10 مدل کمان برتر سال بوده.. بسیار با کیفیت و زیبا هستند و البته بسیار سخت کار و عمری.. معروف ترین مدل اش DS-3800 هست که برخی آن را بهترین کمان 2012 و 2013 نامیده اند که البته دور ار ذهن هم نیست. با سرعت 350 فوت هم کلاس سریع ترین و قوی ترین کمانهای متیوس و PSE است ولی ارزان تر... ... ...

9. G5 Quest کمان های کوئست هم از با کیفیت ترین کمان ها هستند. خصوصیت مثبت این شرکت پکیج های فوق العاده و ارزان همراه با کمان هاست.. اکپر کمان های پکیجی از ساده ترین لوازم استفاده می کنند مثلا سایت 3 پین و رست ویسکر بیسک.ییت.. ولی پکیج های ارائه شده از کوئست همیشه با سایت های 4 و 5 پین و رست های Octane حرفه ای و البته کوییور تنظیم شونده با کیفیت خیلی بالا هستند. دو مدل Rogue و Torrent بهترین مدل های این شرکت هستند. ... ...

 

10. پارکر ... Parker پارکر در عین کیفیت اقتصادی ترین و ارزان ترین کمان بازار آمریماست و البته به جرات سخت کار ترین هم هست. بر اساس رتبه بندی سرعت و کیفیت شاید آخرین برند از 10 برند برتر باشد ولی در صورت داشتن حق انتخاب برای خرید بین تمامی برندهای فوق بهترین انتخاب است. خودم شخصا مدل Blazer را تست کردم که از بهترین کمانهای شکاری تاریخ است (والبته از ارزان ترین ها) مدل های Inferno و Python از بهترین های شرکت هستند. مدل اینفرنو با اولین پکیج بر خلاف بقیه شرکت ها یک ماشه و 6 تیر و 6 سرتیر شکاری و 6 سرتیر هدف هم اشانتیون میداد که البته دیگه این پکیج تمام شده.. به جرات هیچ شرکت سازنده کمانی از قیمت و قدرت رقابت با پارکر را ندارد.

 

گردآوری و ویرایش: ایران آرچری بزرگترین فروشگاه خرید آنلاین کمان و تجهیزات تیراندازی