سبد خرید0
ردیفکالاتعدادمبلغ کل
|

تمام کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

اخبار
اسپاین تیر چیست؟ راهنمای انتخاب تیر برای کمان

اسپاین تیر چیست؟ راهنمای انتخاب تیر برای کمان

اصطلاح اسپین یا اسپاین تیر به چه معناست؟

 

کلمه اسپاین spine به معنای ستون فقرات است. در تیرهای کمان، اسپاین به معنای یک واحد اندازه گیری برای میزان سختی تیر است. به زبان ساده اسپاین ، مقدار مقاومت تیر در برابر خم شدن را نشان می دهد

Nyílvessző spine mérő

هر چه عدد اسپاین تیر بالاتر باشد تیر نرم تر است و هر چه کمتر باشد تیر مقاومت بیشتری در برابر خمش دارد برای مثال یک تیر با اسپاین 330 سخت تر از تیری با اسپاین 500 است.

اگر خیلی تخصصی و فنی خواسته باشید بدونید باید گفت که اسپاین اینگونه اندازه گیری می شود که یک تیر چگونه واکنش نشان می دهد وقتی نیرویی برابر 880 گرم یا 1.94 پوند به مرکز یا وسط آن با طول 28 اینچ وارد می شود.(البته این گونه اندازه گیری روش استاتیک است در روش دینامیک نیروی ضربه ای به انتهای تیر وارد می کنند )

اسپاین یا انعطاف پذیری تیر هنگام وارد شدن ضربه زه به انتهای آن

 

چه تیری با چه اسپاینی بخریم؟

اسپاین تیر رابطه مستقیمی با قدرت یا پنداژ کمان شما دارد همچنین با DRAW LENGHT یعنی طول کشش کمان شما (کمانهای کامپوند) یا طول دست شما(کمانهای ریکرو)

برای این منظور جداول خاصی وجود دارد که معمولا شرکتهای تولید کنند تیر مانند ایستون ارائه می دهند که بر اساس طول کشش و قدرت کمان چه اسپاینی مناسب است.

به زبان خیلی ساده هر چه قدرت یا پنداژ کمان شما بیشتر باشد باید از اسپاین کمتری استفاده کرد.همچنین هر چقدر طول کشش DRAW LENGHT کمان بیشتر باشد اسپاین تیر هم باید کمتر انتخاب شود

یک نمونه جدول انتخاب اسپاین تیر شکاری ایستون بر اساس قدرت کمان و طول کشش در زیر آمده است

 

اسپاین تیر انعطاف پذیری تیر را نشان می دهد. اگر اسپاین مناسب تیر را انتخاب کنید تیر بعد از انعطاف اولیه که بر اثر ضربه زه کمان به وجود آمده در یک جهت مستقیم پرواز می کند اما اگر اسپاین تیر خیلی کم یا خیلی زیاد انتخاب شود تیر در یک جهت مستقیم حرکت نخواهد کرد.

 

هشدار: هرگز از یک تیر با اسپاین بالا (سختی کم) مثلا بیمن فلش 900 برای یک کمان پنداژ بالا مانند کامپوند استفاده نکنید چون ممکن است باعث شکسته شدن تیر روی کمان شود و به دست شما آسیب بزند.

معمولا برای آموزش و تفریح از اسپاین هایی استفاده می شود که سختی بیشتری دارند(اسپاین کمتر) تا با هر کمان و هر قدرتی کشیده شود تیر نشکند و آسیبی به تیرانداز وارد نشود.

امیدوارم این مطلب آموزشی برای شما مفید بوده باشد

 

منبع: وبسایت تیروکمان ایران